MENU
Produkty

Jak vnímáme čas

Říká se, že čas utíká.

To už je zase nový rok? Před chvílí bylo 40 ve stínu a dnes se opět nosí kulichy.
Dítěti je deset ? Vždyť je to pár let, co bylo ještě v plínkách.
To jsme se opravdu neviděli dvacet let?

Taky se říká, že čas se vleče. Když se nám po někom stýská, když se nemůžeme dočkat konce hodiny fyziky nebo porodních kontrakcí.

    
Zdrojem obrázků jsou tyto nástěnné kalendáře z kolekce 2016: Romantic Corners, GeoArt, Motivation.

Čas ale samozřejmě plyne pořád stejně. To naše vnímání se mění. Od chvíle, co jsme si to jako lidstvo uvědomili, se snažíme mít jej pod kontrolou, a nedaří se nám to. Neustále s časem nějakým způsobem bojujeme. Buď ho máme nedostatek a jsme ve stresu, nebo si nudou koušeme nehty. Vymysleli jsme slovo prokrastinace a jeho smysl naplňujeme každý den. Pak se houfně obracíme k východním náboženstvím pro radu, jak žít přítomností a jak vychutnat okamžik. Najímáme si cizí osobní kouče, aby nás naučili, jak nejlépe naložit se svým vlastním životem. Trpíme střídavě syndromy vyhoření a nicnedělání.

Je to zvláštní. Potácíme se mezi stavem, kdy se snažíme čas ovládnout a mezi stavem, kdy čas ovládá nás. Vymlouváme se na něj, viníme jej za své neúspěchy a selhání, spíláme mu za to, že nám krade naše blízké. Jistěže, čas je tu pánem a nedá se zastavit. Život je cesta z bodu A do bodu B za určitý čas a to je fakt, který nedokážeme změnit, ani když se z nás stanou čistokrevní budhisté, nihilisté nebo fatalisté.


Každý extrém je ale na míle vzdálený od běžného, každodenního života, který nám pomáhá platit složenky a krmit naše děti. Možná by chvíli stálo za to se tomu času až tak nevěnovat. Klidně se poměrnou část dne flákat a poměrnou ve zrychleném tempu dohánět zameškané. Přestat se stresovat něčím, co stejně nemůžeme změnit, vykašlat se na neustálé hledání svého lepšího já a místo toho přijmout vlastní nedokonalost a – prostě žít. Čas nemůžeme pochopit, ani ovládnout.

Můžeme ale každý den udělat něco, co stojí za zaznamenání. Můžeme se vrátit k deníkům a zápiskům a v tom kvapícím nebo vlečícím se čase zanechávat stopy v podobě našich vzpomínek a postřehů.  

 

 


Další zajímavé články o kalendářích a diářích:

Tisk kalendářů od A až po spokojeného klienta

Vytvoření kalendáře - obyčejná nebo adrenalinová záležitost?

Kalendáře s nápadem

Výroba kalendářů na zakázku

Copyright 2009-2018 © Helma365.eu, created by Bezlinka.cz + Clocan.cz