Kalendář. Diář. Nejobyčejnější věci na světě. Možná si málokdo z vás uvědomí, jak náročný je proces, kterým si musí obyčejný, všední, běžný výrobek, jakým je kalendář, projít, než se dostane k vám na zeď, na stůl, do kabelky. Nicméně, my o tom víme své a rádi se podělíme.

Než se k vám na stůl, na zeď, domů či do kanceláře dostane hotový “vymazlený” a přitom nenápadný a tradiční produkt s kalendáriem, je cesta opravdu dlouhá a složitá, pro laika možná i nepředstavitelná.

Z polygrafického hlediska je sice výroba kalendáře banálně jednoduchá, ale co vše se musí podařit, než se odešlou tisková data do tiskárny?

 

1.Téma a fotografie pro vytvoření kalendáře

Obrázkový kalendář a jeho příběh vznikají často dříve než se vůbec přemýšlí o kalendáři. Kde?  V hledáčku známého, méně známého nebo úplně neznámého fotografa. Když kalendářové nakladatelství zvolí do svého edičního plánu vhodný titul kalendáře, začnou redaktoři hledat okruh fotografií souvisejících s vybraným tématem.

A i přesto, že první kroky pro vytvoření kalendáře se dělají již dva roky před jeho expedicí, času není nazbyt. Internet a chytré propojení na fotobanky dnes ušetří složité nahlížení diapozitivů, jednání s autory, jejich agenty a podobně. Vezmeme si jako příklad titul „Česká kuchyně“. Je to malý, nenápadný stolní kalendář. Již z názvu a titulní fotografie musí být kupujícímu na první pohled jasné, co se skrývá uvnitř kalendáře, co si za své peníze koupí. Recepty vevnitř musí být opravdu realizovatelné v našich podmínkách, z dostupných surovin. Pokud se rozhodnete na vzniku kulinářského kalendáře pracovat s nějakou známou osobností, čeká vás mravenčí práce. Kdo to umí dobře uvařit, zpravidla to neumí nafotit. Kdo se umí prodat a umí to nafotit, má nedostatky v recepturách. Produkčně tady často na poslední chvíli sháníte fotografa, který reprezentativně nafotí 52 naservírovaných hotových jídel. Jeden by z toho vyhládl.

 

2. Kalendárium a texty

Kalendárium a doplňující texty. Jak jednoduché, že? Rok má 365 dnů a 52 týdnu už pěknou řádku let, co je na tom pracného?  Malý velký oříšek. V různých typech kalendářů slouží kalendárium k různým účelům. Někde je stěžejné, jinde potlačené. Do kalendária se musí dát  příjemně psát, text u receptů musí být správný věcně i gramaticky, kalendárium musí být čitelné, písmo ani příliš velké, ani malé, ani černé ani šedé, místo potřebují i bezchybně uvedené jmeniny a s nimi často kvantum dalších doplňujících informací jako je úplněk, východ Slunce, významné dny a státní svátky, dny volna, neděle, přehled daní  a jiných povinností.

Naše práce ale má smysl. Někteří věrní zákazníci doma sbírají jednotlivé ročníky kalendářů, zakládají si recepty a pak z nich vaří i tři generace. Například titul „Receptář“ vychází již několik let. Každý rok jinak, každý rok s jiným obsahem.  Zkuste takovým vášnivým sběratelům opakovat fotky, nebo receptury. To by vám neprošlo!

 

3. DTP, grafika a korektury

Když je kalendář redakčně vytvořen, k dispozici v datech, vyrazí jeho kopie na čtení-korekturu. Pečlivá korektorka vždycky najde chyby, které redaktor či DTP pracovník i po mnoha hodinách práce na titulu nevidí. V lepším případě probíhají korektury a následné opravy pouze - dvě...

 

4. Materiál a výroba

Než zjednodušeně popíšeme proces „jak dostat zmiňovaný vyrobený titul k zákazníkovi“ podívejme se na jeho výrobu.

Tři měsíce před vlastním tiskem musíme objednat mnoho kamiónů papíru a lepenky, obojí speciálně formátované pro daný titul, či typ kalendáře v gramáži, která umožní zachovat ideální vzhled a vlastnosti kalendáře. Podstatné je i to, aby nebyl příliš těžký, aby se nekroutil, aby stál rok pevně na stole a podobně.

Umění nakoupit veškeré materiály za co nejnižší cenu neustále vylepšujeme!

Výroba kalendáře v česko-slovenských reáliích má souvislosti, o jakých by se vám nezdálo. Ti největší nakladatelé zabývající se výrobou a prodejem produktů s kalendáriem vyprodukují  ročně několik miliónů kusů titulů. Helma 365 zaujímá mezi nimi, minimálně v počtu prodaných kusů, vedoucí pozici. Jenomže kapacitní možnosti v oblasti tiskových a knihařských služeb jsou u nás omezené, musíte se vejít do nabitého výrobního harmonogramu vašich dodavatelů. Začít tisknout kalendáře i více než jeden rok dopředu před jejich vlastním prodejem je, z důvodu kapacit v našich podmínkách, skoro nutností.

Tiskne se na moderních tiskových ofsetových strojích jako  Heidelberg Speedmaster SM 102-10-P či CD102-4+L nebo XL 75-4+L atd. Malonákladové jedinečné tituly vycházející třeba i v kusových nákladech se potom tisknou na moderních digitálních ofsetových strojích jako je například HP INDIGO 7500 Digital Press.

Knihařské zpracování, tj. nařezání kalendářových listů na formát, jejich nasnášení a svázání do spirály zvládají moderní vysokokapacitní knihařské linky a stroje, například TwinWire RENZ Inline 750?Rilecart PB-796HD.

 

5. Obchod, řízení zásob

Tak to je alchymie, pánové a dámy. Musíte umět „zknihařit“ na sklad právě takové množství výrobků, které od vás zaručeně vaši zákazníci koupí. V případě nakladatelství Helma 365 je to i s diáři cca 500 položek každý rok. U 500 položek musíte co nejpřesněji odhadnout náklad, který po vás trh bude vyžadovat. Nikdo vám jejich odběr negarantuje. A přitom mají kalendáře expiraci rychlejší než zářiový burčák! Hodnota kalendáře pro vydavatele a většinu obchodníků klesá v minutě začátku daného kalendářního roku na: NULU! Produkt se stává neprodejným. Tečka. Můžete hledat, kde jste udělali chybu.

Dříve něž se  výrobky dostanou k rukám svého budoucího uživatele, se veškeré kolekce, fotografie i doplňující informace prezentují v několika verzích našich vlastních katalogů, na výstavách, na webu a následně ve spoustě dalších katalogů a webů našich prodejců.

Velká nakladatelství, jako je i Helma 365, pracují v penězích i s několika miliónovým zůstatkem neprodaných kalendářů na skladě. Jak umíte řídit skladové zásoby a jaké máte znalosti, jak umíte číst v křišťálové kouli, tak úspěšným v tomto velice riskantním byznysu jste. A to, jestli jste úspěšnými byli, se často dozvíte až dva roky od prvního momentu, co jste na kolekci produktů s kalendáriem daného roku začali pracovat.

Děkujeme za pozornost a věříme, že po přečtení těchto řádků se i pro vás stal takový obyčejný kalendář alespoň malinko neobyčejným. Stejně jako pro nás.

 


Další zajímavé články o vytvoření kalendáře:

Tisk kalendářů od A až po spokojeného klienta

Kalendáře s nápadem

Vytvoření kalendáře - obyčejná nebo adrenalinová záležitost?

Výroba kalendářů na zakázku

 

Tip od Inspiri: Efektivní a příjemné pracovní prostředí s kancelářemi na míru