Tvorba kalendáře - 6 pravidel při výrobě firemních kalendářů a diářů

Některé dárky pro své drahé klienty koupíte za pět minut, nad některými se vyplatí přemýšlet déle. Nejen proto, že vás jako firmu budou stát peníze, se kterými se snažíte rozumně hospodařit. Ale i proto, že se dárky stávají na veřejnosti nositelem vašeho dobrého jména. A aby to jméno bylo opravdu dobré a ne rozpačité či snad přímo nelichotivé, není ani tak potřeba velký rozpočet jako spíše pečlivá příprava. 

Produkcí firemních kalendářů se zabýváme nějakých pár desetiletí. Pro tvorbu kalendářů máme vymyšlených několik pravidel, které by měly provázet vývoj i výrobu každého firemního kalendáře nebo, chcete-li, produktu s kalendáriem (například diáře). Společně se při tvorbě vašeho firemního kalendáře dotkneme každého z těchto šesti bodů:

Šestero firemního kalendáře

1. Vážíme si pozornosti

A proto dobře vypadáme! Dbáme na výběr fotografií, na hezkou grafiku, na vkusnou komunikaci firemních atributů. Potřebujeme se totiž zalíbit, jenom tak je radost se na nás dívat po celý rok. V případě firemních kalendářů totiž platí: negativní reklama - je vždy negativní reklama.

2. Volíme vhodné materiály

Kalendář nám vydrží dělat dobrou reklamu po celý rok, zvažujeme-li přivýběru materiálů i to, jakým způsobem bude používaný. Pokud je to předmět, který se bere denně do rukou, nosí se v kabelce, leží na stole a několikrát denně se otevírá, zavírá nebo přetáčí, myslíme na jeho amortizaci a s ohledem na ni volíme, z čeho bude vyrobený.

3. Ctíme čas

I kdybychom rádi využili každý centimetr zaplaceného materiálu, buďme raději struční. Kalendář není katalog ani výroční zpráva ani webová stránka. Počtem informací je to spíš billboard. Volíme tedy spíše stručné texty v jednoduchých a krátkých větách nebo dokonce pouze jednotlivá slova či hesla. Pamatujeme na to, že i obrázek je informace.

4. Jsme vkusní

A proto jsme opatrní s každým extrémem. Vtipy nebo vyzývavé fotografie jsou citlivým prvkem. Co je u jednoho naprosto v pohodě, druhého silně uráží. A vám asi nejde o skandály, že?

5. Vybíráme a třídíme informace

Víme, co je pro cílovou skupinu tohoto konkrétního kalendáře důležité, která fakta, data a upozornění potřebuje a zároveň je umíme v kalendáři nabídnout přitažlivou formou. Splníme tak základní poslání kalendáře coby firemního dárku – spojení hezkého s užitečným. A mluvíme tady o textech v úvodním textu, v popiscích k fotografiím, v kalendáriu i o textech v rámci případných reklamních bloků nebo celých reklamních stran.

6. Přicházíme důstojně, odcházíme ekologicky

Způsob, jak se váš firemní kalendář dostane k vašim klientům, je také komunikace. Dbejte tedy na obal, příslušenství (například hřebík) i formu doručení. A co s kalendářem když doslouží? To je samozřejmé. Ekologická likvidace!

Mgr. Xénia Křížová 

 


Další zajímavé články o tvorbě kalendáře:

Tisk kalendářů od A až po spokojeného klienta

Kalendáře s nápadem

Vytvoření kalendáře - obyčejná nebo adrenalinová záležitost?

Výroba kalendářů na zakázku