Vítejte v Helma365 čtyřdílné minisérii o tom, jak zklidnit tělo i mysl před Vánocemi.

Advent, doba zklidnění, díl I. - všímavost a přítomný okamžik

Všímavost a přítomný okamžik znamenají, že jste napojení na ticho, které v sobě máte, slyšíte svůj vlastní hlas a jdete životem se sebou v souladu. 

Možná není jednoduché změnit svoji situaci, ale praxe všímavosti k přítomnému okamžiku nabízí prostor pro změnu naší reakce na ni. Kdo získá nad svou myslí plnou kontrolu, nemá prostor zaobírat se minulostí ani budoucností, může bez negativních myšlenek a emocí začít tvořit svoji realitu. 

Advent, doba zklidnění, díl II. – pobyt v přírodě

Čas strávený v přírodě a pobyt venku s cílem pouhého prožívání přítomnosti a světa kolem nás má pozitivní vliv na naši pohodu. Trávení času v přírodě může mimo jiné zlepšit paměť, snížit stresové hormony a pocity deprese nebo úzkosti. Podporuje totiž tvorbu hormonů kortizolu a dopaminu, které způsobují pocit štěstí. Přirozené světlo a fyzická aktivita zase podpoří kvalitnější spánek.

Advent, doba zklidnění, díl III. – relaxace

Relaxační techniky se zabývají uvolněním těla, které následně vede k uvolnění mysli. Umění relaxace je skvělým nástrojem pro práci se stresem, úzkostí a vztekem. Jejím cílem není jen zbavit tělo svalového napětí, ale naučit se ho mírnit a kontrolovat. U vědomé relaxace probíhají ve svalech regenerační procesy, které, kromě obnovy energie ze svalů, odstraňují odpadní toxické látky. Pravidelná relaxace oddaluje a zpomaluje stárnutí celého organismu a příznivě tonizuje psychiku.

Advent, doba zklidnění, díl IV. – dýchání a dechové techniky

Dýchání a dechové techniky jsou jedním z nejlepších a nejsnadnějších způsobů, jak zklidnit mysl, uvolnit se, rozptýlit negativní emoce a snížit stres v těle. Dýchání neplní jen funkci přijímání kyslíku, zajišťuje také vylučování použitého, toxického vzduchu. Správným dýcháním můžeme posilovat vitální kapacitu plic, regenerovat tělo a dosáhnout jeho omlazení. Věděli jste, že výdech by měl být vždy delší než nádech?

 

Tak štastné a veselé vánoční svátky!