Exclusive Edition

novinka
Poměr k formátu A4


In boxes of 10


Václav Krpelík
Výtěžek z prodeje kalendářů „Naděje pro moře“ bude použit na ochranu mořského života v okolí východního Bornea, v indonéském regionu Berau. Tato oblast je územím s největší biodiverzitou na světě, jsou tu nejstarší a nejkrásnější korálové útesy, více než 880 druhů ryb, rejnoci a obrovské manty, 23 druhů delfínů a velryb, potkáte tu žraloky a vzácně i poslední dugongy. Oblast je ale především domovem mořských želv, místní maličké ostrůvky s bílým pískem tvoří osmé nejdůležitější líhniště karet obrovských na světě. Potravu zde hledají i velmi vzácné, kriticky ohrožené karety pravé. Neuvěřitelné bohatství východního Bornea ale rychle mizí.

Místní lidé přesto, že je to zákonem zakázané loví ryby dynamitem. Výbuchy zabíjí nejen chtěné ryby, ale vše v okolí – delfíni, želvy i dugongové tlak nepřežijí, korály rozláme na kousky. Zvířata se také zamotávají, do dnes v moři téměř všudypřítomných rybářských sítí, želvy i delfíni bez rychlé pomoci a možnosti nadechnout se, umírají. Počty karet obrovských za posledních 70 let v oblasti klesly o více než 90 %. Je to hlavně kvůli tomu, že lidé ze zdejších ostrůvků stále vybírají čerstvě nakladená želví vejce a prodávají je do restaurací na jídlo. Do restaurací, kde jedí i turisti. Turistům jsou nabízeny i náramky z želvoviny = z krunýřů kriticky ohrožených karet pravých. Prodej želvoviny i želvích vajec je bohužel celosvětový, nejen indonéský problém, potkáte se s ním téměř bez výjimky ve všech tropických zemích a nejblíže snad v Evropany hojně navštěvovaném Egyptě, všude je to ilegální. Sami se můžete rozhodnout, zda přispějete k dalšímu ničení populací želv či raději k jejich ochraně – koupit či nekoupit – turisté mají velkou moc, pokud nebude poptávka, nebude časem ani nabídka ilegálních produktů ze vzácných mořských zvířat.

Indonéská ochranářská organizace Konservasi Biota Laut Berau (Společnost pro ochranu mořského života v Berau / Association for the Protection of the Marine Life in Berau pracující pod mezinárodní nadací Turtle foundation, v oblasti chrání 2 ostrovy proti zlodějům želvích vajec. Věříme, že dlouhodobá ochrana území záleží především na místních lidech a změně jejich postoje k přírodě. Proto organizace Konservasi Biota Laut Berau pořádá workshopy, kde se lidé učí vyrábět suvenýry z udržitelných materiálů například z kokosových ořechů a ne ze želvoviny, ochranáři se kromě přímé ochrany želv na ostrovech věnují i vzdělávání, chodí často do školek a škol a ukazují dětem a studentům krásu moře a neobyčejné organismy, které v něm žijí, ale i to, jak jim lze pomoci. Je obtížné změnit myšlení dospělých, ale budoucnost patří dětem a ty, doufáme, se budou o své moře starat a vážit si ho.
Děkujeme, že si koupíte tento kalendář, každá jednotlivá pomoc je jako kapka a právě z kapek je tvořeno moře, každá pomoc se počítá, protože dohromady můžeme pomoci hodně.
Mgr. Hana Svobodová (www.morskezelvy.cz)
Děkujeme

Tato stránka využívá soubory cookies. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním.